Opublikowany przez: LwiaMatka Źródło artykułu: https://vimeo.com/307454797?fbclid=IwAR0JdnfUmsKWd9t9fY0GqHLjPjG 2019-09-01 23:12:44
Autor zdjęcia/źródło: Christian Bowen / Unsplash
Statystyki potwierdzają, że aż 1 na 10 dzieci na świecie rodzi się za wcześnie, a co 30 sekund umiera jeden wcześniak. 75% przypadków śmiertelności wśród wcześniaków można by zapobiec. Co więc stoi na przeszkodzie?
Doktor Steve Swanson, pediatra specjalizujący się w dziecięcych chorobach zakaźnych, przeprowadził się do Tanzanii 5 lat temu by pomagać tamtejszym wcześniakom w trudach ich pierwszych miesięcy życia. Największym projektem, w jaki się tam zaangażował, było stworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków dla regionu Arusha w Tanzanii. Jak podkreśla, w Afryce wciąż jako najczęstsza przyczyna śmierci dzieci poniżej 5 roku życia, jest właśnie wcześniactwo. Dzięki staraniom, uporowi i konsekwencji działań doktora Swansona, w Arushy powstał najnowocześniejszy Oddział Intensywnej Terapii Noworodków w całym kraju, hospitalizujący rocznie ponad 300 wcześniaków.
Początki były trudne. Zaczynając pracę w Tanzanii, spośród wcześniaków hospitalizowanych w szpitalu doktora Swansona, jedno na czworo dzieci umierało. Z każdym rokiem jednak statystyki umieralności noworodków malała, by osiągnąć status ponad 90% przeżywalności w placówce Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków.
Wcześniaki pojawiają się na oddziale doktora Swansona w wieloma różnorodnymi trudnościami, począwszy od problemów z samodzielnym oddychaniem, przez żółtaczkę i wszystkie inne typowe wcześniakom zagrożenia życia i zdrowia.
Szpital zajmuje się ochroną życia wcześniaków bez względu na status społeczny rodziny dziecka. Stąd za priorytet dokrot Swanson postawił sobie starania o fundusze zewnętrzne. W efekcie ponad połowa jego małych pacjentów jest dofinansowywana.
Lekarze w krajach Trzeciego Świata zmagają się z przyziemnym brakiem podstawowego wyposażenia tego typu placówek. Sprzętem bezpośrednio ratującym życie wcześniaków są tak podstawowe urządzenia jak:
- CPAP (aparaty tlenowe),
- monitoring oddechu,
- pompy infuzyjne,
- oraz fundusze na możliwość przeszkolenia i zatrudnienia personelu na miejscu.
VIDEO: https://vimeo.com/307454797?fbclid=IwAR0JdnfUmsKWd9t9fY0GqHLjPjGMfXtTwxioea9JHL4phwjLGD_J7qA98L8
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.